Astygmatyzm - Przyczyny

Objawy, przyczyny i rozpoznanie astygmatyzmu.

Przyczyny mające wpływ na powstanie astygmatyzmu

Konkretne przyczyny powstania astygmatyzmu nie są dokładnie znane, ale przypuszcza się, że w większości przypadków wada jest dziedziczona i przeważnie obecna jest od dzieciństwa oraz może zmieniać się razem z rozwojem. Najmniejszy stopień astygmatyzmu występuje u niemowląt. Później wraz z rozwojem dziecka i rozwojem oka może nasilać się również stopień astygmatyzmu.

W niektórych przypadkach astygmatyzm może być spowodowany problemami występującymi w soczewce oka. I tak na przykład małe różnice w krzywiźnie soczewki mogą być przyczyną powstania niezborności o małym stopniu nasilenia. W tym przypadku będzie to astygmatyzm soczewkowy.

Inną przyczyną astygmatyzmu może być waga górnej powieki oka, która może powodować zniekształcenie widzenia. Niezborność może powstać także na skutek urazu lub blizny na rogówce lub może być spowodowana stożkowym kształtem rogówki. Niektóre choroby, jak na przykład cukrzyca są również odpowiedzialne za rozwój astygmatyzmu. Z medycznego punktu widzenia astygmatyzm pojawia się w momencie kiedy rogówka z kształtu kulistego zmienia się w podłużną i płaską. Właśnie taka zmiana kształtu powoduje, że promienie świetlne nie spotykają się w jednym punkcie, a dostają się do dwóch punktów znajdujących się w tylnej części oka.

Uszkodzenie soczewki lub rogówki ma duży wpływ na powstanie astygmatyzmu. Należy tu zaliczyć wszelkie urazy, wady rogówki, które mogą powstać po chorobie lub zwyrodnienia rogówki.

Objawy astygmatyzmu

Często zwłaszcza przy małym astygmatyzmie objawy są prawie niezauważalne. Czasami przy niewielkiej wadzie jedynym występującym objawem może być częste mruganie. W ten sposób osoby starają się uzyskać bardziej ostry obraz właśnie poprzez mruganie, a mówiąc bardziej naukowo, ostrość poprawia się poprzez nagłe zmiany w ogniskowej. Przy bardziej zaawansowanej wadzie widzenie jest bardziej nieostre, kontury poszczególnych przedmiotów są zauważane jako zniekształcone i powykrzywiane.

Czasami niezborność może powodować bóle głowy, oraz nadwyrężenie wzroku, zniekształcenie lub zamglenie widzianego obrazu. Powyższe objawy są skutkiem tego, że wpadająca do oka wiązka promieni po załamaniu przechodzi prze dwie linie ogniskowe leżące w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach zamiast łączyć się w jednym punkcie. Taki stan rzeczy jest przyczyną nadwyrężania się oka.

Rozpoznanie astygmatyzmu

Dokładne rozpoznanie astygmatyzmu należy do lekarza, który w gabinecie okulistycznym wykonuje w tym celu specjalistyczne badanie sprawdzające czy pacjent cierpi na astygmatyzm. Badanie wykonywane jest na oftalmometrze Javala. Polega na tym, że na siatkówkę oka rzucane są obrazy, które odbijane są podobnie jak zwierciadło. Zadaniem pacjenta jest odpowiednie ułożenie obrazków, które stanie się odzwierciedleniem krzywizny rogówki.

Na recepcie astygmatyka na okulary lub soczewki kontaktowe znajdują się trzy wartości, gdzie pierwsza z nich oznacza wadę sferyczną, druga i trzecia wartość oznacza wielkość i położenie astygmatyzmu.

Kiedy do lekarza?

Profilaktycznie wzrok należy badać co kilka lat, ale jeżeli zauważymy jakieś niepokojące objawy, które dodatkowo będą przeszkadzały nam w wykonywaniu codziennych zajęć (pogorszenie ostrości widzenia, zmęczenie wzroku przy oglądaniu przedmiotów z bliska, przy pisaniu czy czytaniu) powinniśmy udać się do lekarza okulisty w celu przebadania wzroku. Tylko lekarz może stwierdzić jaką mamy wadę. Na podstawie przeprowadzonego badania wybierze najlepszą metodę jej korekcji.

Wizyta u okulisty

W celu wykrycia astygmatyzmu okulista musi zbadać ostrość wzroku. Moc soczewek określana jest w dioptriach. Podczas badania komputerowego lekarz ogląda rogówkę i określa moc cylindrów.

Badanie komputerowe polega na tym, że pacjent patrzy przez okular i widzi przez niego pewien obraz, punkt, na którym może skupić wzrok. Komputer przetwarza odbite od oka fale świetlne i następnie podaje wynik badania. Na podstawie tego badania można stwierdzić astygmatyzm oraz jego stopień. W następnej kolejności dobierane są odpowiednie szkła. Przy tej czynności lekarz posiłkuje się wynikiem badania komputerowego. Szkła dobierane są oddzielnie dla każdego oka.

Podstawowym narzędziem, który pozwala stwierdzić astygmatyzm jest keratoskop Placido. Jest to krążek mający białe i czarne naprzemiennie ułożone okręgi. Podczas badania okulista obserwuje kształt odbić okręgów na rogówce.

Stopień oraz oś niezborności jest mierzona za pomocą oftalmometru Javala.

Jednak najbardziej dokładną metodą, która pozwala określić astygmatyzm jest wideokeratografia komputerowa, która wykorzystuje w badaniu obraz krążka Placido zrzuconego na powierzchnię rogówki. Obraz jest rejestrowany przez kamerę, później jest przekazywany do komputera i następnie analizowany. Badanie pokazuje barwną mapę rogówki, przekrój powierzchni rogówki oraz mapę cyfrowych wartości krzywizn rogówki.

W codziennych badaniach często wykorzystywany jest inny aparat, autorefraktometr wyposażony w keratograf.

Dowiedz się więcej...

Luteina - poznaj właściwości luteiny, związku chemicznego, który ma szczególny wpływ na nasz wzrok.
Oferta aptek internetowych

Pliki cookie...

Na tej stronie używamy plików cookie Google, które przekazują informację dalej. Dowiedz się więcej...