Astygmatyzm - Soczewki

Jakie soczewki przy astygmatyzmie?

Jakie soczewki przy astygmatyzmie?

Soczewki jakie stosuje się przy astygmatyzmie mają za zadanie skorygować nieregularny kształt rogówki. Wszystkie dostępne rodzaje soczewek różnią się między sobą przede wszystkim stopniem twardości, materiałami z jakich zostały wykonane oraz czasem noszenia. Duża część soczewek kontaktowych potrafi skorygować nie tylko astygmatyzm, ale także wadę krótkowzroczności i dalekowzroczności.

W korekcji astygmatyzmu stosuje się także soczewki kontaktowe, czyli nagałkowe (przy mniejszej wadzie). W przypadku dość znacznej wady najlepsze są soczewki twarde. Ten rodzaj soczewek nie przepuszcza tlenu i jest mniej elastyczny przez co soczewki te mogą łatwiej przesuwać się pod powiekę, co sprawia, że są gorzej tolerowane i bardziej uciążliwe dla pacjenta.

Obecnie najczęściej do leczenia niezborności wykorzystuje się soczewki toryczne, które pozwalają jednocześnie skorygować astygmatyzm i krótkowzroczność lub nadwzroczność. Ten rodzaj soczewek jest trudno dopasować, co spowodowało, że są one nieco droższe od zwykłych. Jeszcze do niedawna soczewki toryczne były dostępne jedynie w wersji twardej, ale obecnie na rynku znajdują się również soczewki w wersji miękkiej. Soczewka toryczna ma dwie wartości mocy w dwóch prostopadłych do siebie przekrojach soczewki. Jest to moc sferyczna i moc cylindryczna, oraz oś cylindra. Soczewki cylindryczne toryczne mogą mieć zapis z cylindrem ujemnym i zapis z cylindrem dodatnim.

Dowiedz się więcej...

Luteina - poznaj właściwości luteiny, związku chemicznego, który ma szczególny wpływ na nasz wzrok.
Oferta aptek internetowych

Pliki cookie...

Na tej stronie używamy plików cookie Google, które przekazują informację dalej. Dowiedz się więcej...