Astygmatyzm - Korekcja

Metody korekcji astygmatyzmu.

Korekcja

Niezborności często towarzyszy jednoczesne występowanie dalekowzroczności lub krótkowzroczności. Czasami zdarzają się też formy mieszane, tzn. że w jednym oku na różnych płaszczyznach rogówki występuje zarówno krótkowzroczność jak i dalekowzroczność. Lekki astygmatyzm może być skorygowany odpowiednio dobranymi szkłami cylindrycznymi. Są one szlifowane w taki sposób żeby padające światło mogło załamywać się pod kątem i w ten sposób obraz mógł odbić się punktowo na siatkówce.

W przypadku bardzo silnej wady kiedy leczenie za pomocą szkieł korekcyjnych nie pomaga, jedynym wyjściem może okazać się transplantacja rogówki.

W przypadku występowania astygmatyzmu połączonego z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością najczęściej stosuje się korekcję mieszaną, czyli pacjent otrzymuje jednocześnie szkła cylindryczne i sferyczne. Czasami może się zdarzyć, że osoba źle toleruje korekcję, ponieważ oko nie jest przyzwyczajone do prawidłowego wyglądu otoczenia. Przeważnie dzieje się tak wtedy, jeżeli wada nie była długo leczona. U takich osób prawidłowy obraz bez zniekształceń może powodować zawroty oraz bóle głowy, zwłaszcza wtedy kiedy wada jest dość duża. W takim wypadku pacjentowi proponuje się tzw. ekwiwalent sferyczny niezborności. Polega to na zastosowaniu połowy wartości korekcji cylindrycznej. W przypadku kiedy różnica pomiędzy oczami jest wysoka, nie powinno się stosować szkieł o wartości wyższej niż 2 dioptrie, ponieważ szkła korygujące zmniejszają (minusy) lub powiększają (plusy) obraz obu oczu. Widziany obraz nie powinien różnić się bardzo, a najlepiej jeśli jest taki sam w obu oczach.

Dowiedz się więcej...

Luteina - poznaj właściwości luteiny, związku chemicznego, który ma szczególny wpływ na nasz wzrok.

Pliki cookie...

Na tej stronie używamy plików cookie Google, które przekazują informację dalej. Dowiedz się więcej...